Rubriky
Aktuality Koťata

Podzimní polabská Černava

Skautský institut spustil před několika lety zajímavý projekt s názvem „Patronáty“. Ve zkratce se jedná o ochranu přírody a snahu do ní vtáhnout co nejvíce laické veřejnosti. Není to tedy akce jen pro skauty, ale i pro jakékoliv jiné nadšené skupiny. I my jsme se přihlásili, že bychom se rádi podíleli na „patronování“ nějaké oblasti, a byla nám doporučena oblast „Polabská Černava“, nacházející se u Mělnické Vrutice.

Černava, to jsou vlastně zjednodušeně slatinné louky, a díky svému speciálnímu složení půdy a přítomnosti pramenů vytvářejí jedinečné prostředí, a díky němu se tam vyskytují některé velmi vzácné rostliny a třeba i orchideje. A trávy těch luk vytvářejí pevný povrch a některým rostlinkám zabraňují prorazit nahoru. A tak je třeba, aby nastoupily řady pomocníků a hráběmi pomohly narušit povrch a připravit tak, doslova, půdu pro budoucí rostlinky.

Takže opět nastal čas, kdy bylo potřeba vyhrabat posečenou trávu, uschlé rostliny, spadané listí nebo mech. Předposlední říjnovou sobotu se opět naše středisko vydalo na Černavu. Tentokrát padl los na Koťata, i když jejich účast byla minimální, zbytek sedmnácti členné skupiny doplnili dospělí. Oproti dubnovému hrabání nám počasí přálo, prací a svítícím sluníčkem jsme postupně odkládali svršky a někteří pracovali jen v tričku.

Napsala Eva