Rubriky
Aktuality Benjamínci Draci Zajíci

Vánoční výprava do Přerova nad Labem

V sobotu 16. prosince se družiny benjamínků a Draků vydaly do skanzenu v Přerově nad Labem, kde jsou v tuto dobu lidové Vánoce v Polabí. Naše hlavní oddílová vedoucí zůstala doma s antibiotiky, takže aby nás jelo více dospělých, poprosili jsme akční maminku dvou holek z našeho oddílu, aby jela s námi.

Vlakem jsme jeli z Kostelce do Čelákovic a odtud sedli na další vlak, který nás posunul trochu blíže – do stanice Čelákovice, Jiřina. Naštěstí vlak jezdí přibližně každou půlhodinu, protože navazující spoj na nás nepočkal a zrovna vlak z Kostelce měl zpoždění. Vydali jsme se z Jiřiny pěšky podél Labe do Přerova.

Terén byl místy velice bahnitý, ale to nás nezastavilo. Když nás konečně zelená turistická značka dovedla ke skanzenu, byla jedna hodina odpoledne. Rozdělili jsme se do třech skupin a obdivovali vánoční výzdobu všech chalup. Zastavili jsme se u řezbáře, kováře a děti si prohlédly, jak se žilo dříve na venkově. Samozřejmostí byl nákup suvenýrů a nějaké ty palačinky do dětí také zahučely. Jeden klučina byl spokojený, když si tam koupil koště.

Po třetí hodině jsme sedli do autobusu a z Čelákovic dojeli vlakem opět do Kostelce, kde jsme vrátili zablácené děti rodičům.

Ve stejný den se do skanzenu vydala i družina Zajíců, kteří však jeli o vlak dříve, aby zvládli cestu pěšky z Čelákovic tam i zpět. Kolem půl deváté jsme vyskočili v Čelákovicích na nádraží a po žluté značce se vydali směrem k Labi. Cestou jsme se podívali na místní vánoční trh a brzy byli na cyklostezce podél Labe. Tam jsme obdivovali nová mola a přístaviště pro malá plavidla. Moc se nám cestou líbil vystavený kus starého železničního mostu. Teď už jsme ale pokračovali po zelené rovnou do Přerova. Cestou se nám bahno pokoušelo zouvat boty, ale nás to nezaskočilo.
Ve skanzenu na nás čekala pravá vánoční atmosféra. Všechno krásně nazdobené, ve staré škole byla ukázka řemesel a možnost si i koupit nějaký ten suvenýr. Velmi jsme obdivovali práci místního kováře a nové chalupy ve spodní části areálu.
Po důkladné prohlídce jsme se vydali zpět do Čelákovic na nádraží. Cestou jsme ještě navštívili Čelákovickou tvrz, kde akorát probíhala vernisáž při otevření nových prostor a následné rekonstrukce památky. Nádraží už bylo skoro za rohem, takže jsme brzy seděli ve vlaku směr Kostelec, stejně jako
Benjamínci. Do Kostelce jsme tedy dorazili všichni dohromady. Adventní výlet se všem velmi líbil.

Napsali Mišák a Mates