Rubriky
Aktuality Dinosauři Koťata Skauti Zajíci

Letní skautský tábor

Letošní skautský tábor se znovu konal v Drahňovicích a to od 6.8. do 19.8. Všichni jsme si ho moc užili, a to hlavně mladší děti, pro které byl připravený zábavný program na téma indiáni.

Největším nepřítelem letních táborů je samozřejmě déšť, který nás zastihl hned prvních několik dní. Déšť překazil pochod velkých skautů, kteří vycházeli pěšky z jedné vesnice kousek od Kutné Hory do našeho tábořiště. Bylo naplánováno, že vyrazí o den dřív než ostatní a někde na cestě do tábořiště přespí. Z toho však nakonec sešlo, jelikož v půli cesty už byli všichni úplně promočení a do tábořiště se nakonec museli dopravit auty.

I přes neustávající déšť se díky postaveným přístřeškům a velkým stanům program nezastavil a děti společně se staršími skauty hrály stolní hry, povídaly si o tom, co pro ně vlastně skauting znamená a pozadu nezůstaly ani rukodělné práce, jako například vyřezávání ze dřeva. Některé děti se letos připravovaly na skautský, vlčácký nebo světluškovský slib, který se již tradičně konal u velkého slibového ohně na konci prvního týdne. Letos bylo celkem 19 slibujících. Dále také za západu slunce na rozhledně Špulka proběhl slavnostní roverský slib pro 7 roverů.

V polovině tábora dostali velcí skauti velkou svačinu a šli na puťák. Jejich cílem byla oblíbená rozhledna Špulka, pod kterou přespali. Opekli buřty a večer se kochali pohledem na nádherné noční nebe, které bylo plné padajících perseid. Ráno se zase sbalili a když se na obzoru objevili první zlatavé paprsky, vydali se za krásného východu Slunce zpět k tábořišti. Mladší děti se po družinách vydali na krátké výlety do okolí a také na divadelní představení v obci Třemošnice.

Když se udělalo druhý týden hezky, program se zase mohl rozjet naplno a všichni si začali užívat prosluněné přírody, jak to dělají správní indiáni (nebo skauti ). Děti se naučily mnoho nových věcí, jako třeba poznávat stopy lesních zvířat, orientovat se podle mapy v praxi na výletě nebo si uvařit polévku, určit kam jít podle různých bodů na cestě nebo pracovat s buzolou. Ani na letošním táboře nechybělo vedení dětí k samostatnosti, kdy si každý umýval svoje nádobí, všichni se podíleli na táborové službě a pomáhali připravovat dřevo.Hrály se také sportovní hry jako například ringo, vybíjená a jiné týmové hry. A když se jeden den udělalo obzvlášť hezky, připravily se hry s vodou, aby se všichni osvěžili.

Již potřetí nám na louce vedle tábořiště přistál vojenský vrtulník. Letos z důvodu větru neproběhl seskok parašutistů, ale naopak jsme měli možnost si prohlédnout vrtulník zevnitř. Na středu v druhém týdnu vedoucí pro děti objednali zajímavé překvapení. Přijel za námi pán, který se už dlouho věnuje hudbě a přivezl nám ukázat bubny z jelení kůže a společně jsme na ně hráli a povídali si o nich. Řekl nám různé zajímavosti o jejich výrobě a ukázal nám také další různé nástroje a všechny to moc bavilo.

Na konci tábora jsme všichni pomohli sbalit celé tábořiště a se svačinami na cestu jsme vyrazili k autobusu. Letošní tábor byl ten tábor, kde jsme všichni zažili spoustu věcí. Užili jsme si deště i sluníčka do sytosti. Naběhali jsme se při sportovních aktivitách a při odpočinku jsme zasedli k táboráku a zpívali z plných plic. Zkrátka tábor, po kterém nám zůstanou jen ty nejšťastnější vzpomínky a zážitky.

Martin J. a Máťa P.

Více fotografií z tábora naleznete v naší fotogalerii: https://skautikostelec.rajce.idnes.cz/